اسلایدر

بلاگ

پهلوان شنبه 20 فروردین 1384 05:04 ق.ظ

بعد از كشف به سرعت كارگاههای فیزیك جای خود را به « آزمایشگاههای اشعه X  » كه مجهز تر و در دسترس تر بودند دادند، تا محلی برای « رونتگنوگرافیِ » پزشكی باشند. اشخاص پر دل و جرأتی نظیر دكتر اتو اشمیت[1] و دكتر هارنیش[2] از شیكاگو و هبر روبرتس از مؤسسة كشیش لوئیس امكانات اشعة X  را در ساختمانهای اداری و یا خانه های شخصی بطور وقفی ساختند. پزشكان محلی و حومة شهر بیماران خود را به این مؤسسات می فرستادند تا به سرعت بیماری آنها توسط افراد مجرب مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد. ولفرم فاكس[3] در سال 1896 به آزمایشگاه اِشمیت- هارنیش ملحق شد، و با انجام بیش از 1400 آزمایش تا پایان آن سال، تكنیكهای مفیدی را كه بخش اعظمی از جامعة اشعة X  را تحت تأثیر قرار داد توسعه بخشید. برای جذب مراجعان به این محلها ( استودیوها‌)،‌آگهی هایی در نشریات پزشكی درج شدند. در ژوئن 1896،‌ صفحه ای در مجله مهندس برق اعلام كرد كه یك استودیوی اشعة X  در خیابان 26 ام شرقی نیویورك افتتاح شده است: « ساعات مشاوره از 1 تا2 و از 5 تا 6. یك دستیار خانم نیز به عنوان مراقب هست.»

 

جاذبة رادیوگرافی در زمینه های گستردة علمی و تخصصهای پزشكی به خاطر نو ظهوری و تازگی اش بود، تشخیص اولیه موفقیت آمیزش و جذابیت عمومی آن موجب تشدید جستجو برای پیدا كردن جنبه های پزشكی مناسب در تشخیص و درمان با اشعة X  شد. بدون شك یك راه حل مناسب و متمایز باعث تأسیس آزمایشگاههای اشعة X  در بیمارستانها شد. ادغام رادیولوژی با كار روزانة بیمارستانی از دو چیز سرچشمه می گیرد. اول اینكه بخاطر علاقه و فداكاری پزشكان بیمارستان بود. و دوم مربوط به راهنمایی های عكاسهای بیمارستان و یا بوسیلة‌ همكاری با بخش برق درمانی سابق.

  

2-3) در ابتدای ورود رادیولوژی به بیمارستان، طیفی از افراد حرفه ای ( از پزشكان تا عكاسها ) تجهیزاتی را در منازلشان و یا در دفاتر شخصی خود قرار دادند. به كفهای چوبی، دیوارها، كاغذ دیواری، و اثاثیة این تأسیسات اشعة X خانگیِ اولیه توجه كنید.

2-4) استفادة معمول لوازم در سال 1896، ویلیام مورتون[4] (1920– 1845) از نیویورك در حال تست خرجیِ لامپ اشعة X  اش است، كه از یك فلورسكوپ دستی برای گرفتن عكس دستش استفاده می كند. او نیز یكی از اولین كتب در زمینة نور جدید را با عنوان سادة « اشعة X  » تألیف كرد (1896)، او همچنین بخاطر اینكه یكی از اولین اشخاصی بود كه موفق به تهیة عكس رادیوگرافی از دندان- در ایالت متحده- شده بود مشهور گشت.

2-5) هبر روبرتس (1922-1852) یكی دیگر از اولین كسانی بود كه در دفتر شخصی خود مشغول به كار شد و سرانجام خود و معلوماتش را وقف ارتقاء تأسیسات بیمارستانی كرد. نشریه اش با نام ژورنال اشعة X  امریكا یكی از اولین نشریات رادیولوژی در ایالات متحده بود، و همچنین او اولین رئیس انجمن رونتگن ایالات متحده، پیشتر از انجمن اشعة رونتگن امریكایی، بود.

2-6) ولفرم فوشس (1907-1865) یك مهندس دوره دیدة برق بود، اما بعد از اعلان كشف رونتگن در پی دیداری كوتاه از آلمان یك « عكاس رادیوگرافی » شد. او بخاطر اینكه در زمرة‌ اولین كسانی كه از سنگ صفرا، سنگ كلیه، و مفصل لگن عكس گرفته بودند بود مشهور شد.

2-7) آزمایشگاه فوشس، 1896، یكی از محلهای  مراجعة پزشكان شیكاگو شده بود. این عكس تعدادی از تجهیزاتی كه او در اختیار داشت را نشان می دهد، كه شامل یك پیچة القاء بزرگ و تعدادی لامپ مختلف است. عكسهای رادیوگرافی بسیار بزرگی روی دیوار بسیاری از «آزمایشگاههای اشعه ایکس » آویزان می شد. در همان روزهای اول، هر گونه پرتو دهی اشعه X  یك كار ماجراجویانه و هر عكسی یك كار هنری محسوب می شد.

2-8) عكس رادیوگرافی كه توسط فوشس از اتساع شاهرگ در 1899 كه تكنیك هنری او را نشان می دهد. او بخاطر تكنیك فوق العاده اش مشهور بود، و عكسهای رادیوگرافی او به راحتی قابل تشخیص بودند آنهم بخاطر وضوح و سایة قرمز قهوه ای رنگی كه داشتند.

2-9) تبلیغ آزمایشگاه اشعة X  كشیش لوئیس، كه در آن توانایی آقای پاربری[5] در تهیة عكسهای مفصل لگن، كلیه ، و سنگ صفرا، آنهم بخوبی دیگر استودیوها ذكر شده است، « كاری كه قبلاً مشكل یا غیر ممكن بود.‌ » آگهی های مربوط به این و دیگر آزمایشگاهها كه در مجلات پزشكی راه یافته بودند، بازار و توجه پزشكانی را كه در بیمارستان با اشعة X  سر و كار داشتند جلب می كرد.

 


[1] Otto L. Schmidt

[2] F. C. Harnisch

[3] Wolfram C. Fucks

[4] William Morton

[5] Mr. Parberry 

نظرات

ارسال نظر

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

ما را از نظرات خود مطلع نماییدتماس با ما

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic