اسلایدر

بلاگ

پهلوان شنبه 20 فروردین 1384 05:04 ق.ظ

تمامی متخصصین بالینی به آسانی به ارزش اشعة ایكس  پی نبردند، و شروع رادیولوژی در كار بیمارستانی بندرت پذیرفته می شد. بعد از نمایش [ چند تصویر رادیوگرافی ] توسط فرانسیس ویلیامز، دكتر شاتوك[1] این چنین اظهار داشت: « من تصدیق می كنم كه می توانم استخوانهای شكسته را ببینم‌؛ و در نهایت می توانم استخوانهای اندام خارجی را ببینم؛ اما وقتی با اشعة ایكس  به قفسة سینه و درون شكم نگاه می كنم چیز واضحی نمی بینم. فرانك ویلیامز تنها چند تصویر به شما نشان داد و به شما گفت كه قلب اینجا و ریه ها اینجایند. حال من می گویم چیزی در این تصاویر نمی بینم؛ و این حقیقت دارد، من فكر نمی كنم كه او نیز بتواند». حتی بعضی از رادیوگرافرهای اولیه مشكوك بودند. از جورج فاولر[2] كسی كه همراه چارلس لستر لئونارد[3] رادیولوژی را در بیمارستان عمومی فیلادلفیا بنیان نهاد، درخواست شد كه: « دكتر فاولر، هیات رئیسه تصمیم گرفته است كه یك ماشین اشعة ایكس نصب كند و آنها می خواهند كه شما آنرا اداره كنید».  فاولر در پاسخ گفت كه: « ... من آینده ای برای این رشته نمی بینم. تمام استخوانهای درون و بیرون بدن این را نشان خواهند داد».

 

خوشبختانه، فاولر آنچه را كه از او خواسته شده بود پذیرفت و رئیس بخشِ تخصص پزشكی جدید شد. اولین مكانی كه برای او در بیمارستان عمومی فیلادلفیا در نظر گرفته شده بود اتاقی بود به ابعاد 15×12 پا، برای تجهیزات، اتاق آزمایش، و تاریكخانه. بعضی از وسایل اولیة او شامل یك ترالی [ وسیله ای كه پرسنل بیمارستان وسایل مورد نیاز درمان را در آن می گذارند ] بود كه به عنوان تخت، هم جهت حمل و نقل وسایل و هم جابجایی بیمار به نزدیك لامپ و تجهیزات ثابت.

 

برای بیمارستان تازه تأسیس جان هاپكینز شروع استفاده از اشعة ایكس  ساده نبود، نفوذ جراحانی كه در سطح جهانی مشهور بودند یك سوءظن و بدگمانی عمیق را در « مردان اشعة ایكس  » جوان القاء كرده بود تا ای حد كه تفسیر و تعبیرشان از عكسهای رادیوگرافی چنین بود: « فلان قسمت بدن، در فلان زمان بایستی تحت عمل قرار گیرد».  گر چه در بیمارستان هاپكینز با یك اتاق كوچك و مقدار محدودی وسایل، و در نهایت محلی برای رادیولوژی موافقت شد، ولی بایستی پنجاه سالی می گذشت تا بخش رادیولوژی به یك بخش مجهز جداگانه تبدیل شود.

 

 

2-16) بیمارستان پرسبیترین[4] در 1896. در فوریة همان سال این مؤسسه با دریافت تجهیزات اشعة ایكس  توانست به عنوان اولین بیمارستان امریكایی ای كه كشف جدید را با كار درمانگاهی خود تلفیق كرده مطرح شود. خیلی از بیمارستانها درجة اهمیت تكنولوژی جدید را درك نكرده بودند، با این حال تعداد اندكی توانستند راهی آسان برای هماهنگ ساختن آن در مجموعة سازمانی و فیزیكی درمانگاه بیابند.

2-17) چارلس لئونارد (1913-1861) زمانی كه « پرتونگار » بخش پزشكی شد یكی از جراحان بیمارستان دانشگاه پنسیلوانیا و همچنین یكی از علاقمندان به عكاسی بود. اولین تأسیسات بیمارستانی او در یك اتاق تاریك و خفه، بدون تهویه، جدا از بخش جراحی بود. او پانزده سال پس از كشف اشعة ایكس  خود را در مقام پدر رادیولوژی امریكا دید.

2-18) همچنین لئونارد كار تشخیص و درمان با اشعة ایكس  را در مطب شخصی خود انجام می داد، جایی كه این تخت راحتیِ بیمارانش را تأمین می كرد.

2-19) زمانیكه او در بیمارستان دانشگاه پنسیلوانیا كار می كرد، وسیلة استاندارد بیمارستانی برای حمل و نقل یك ترالی بود. با اینكه اشعة ایكس  بود كه وارد بیمارستان شده بود، ولی راهی جز بردن بیمار در زیر اشعة ایكس  نبود. اولین تخت « متحرك» در سالهای 1900 با نصب روی ترالی ساخته شد.

2-20) اغلب بیمارستانهای اولیه از نظر فضا و همچنین پشتیبانی مالی در مضیقه بودند. در اینجا دكتر هایستد[5] از بیمارستان جان هاپكینز[6] را می بینید كه برای مشاهدة عكس رادیوگرافی بیمار خود از نور چراغ و پنجره بطور همزمان استفاده می كند. (نویسنده از این شیوه در سالهای 1970 در بیمارستان قدیمی سان فرانسیسكو ، جایی كه حتی یك « چراغ گرم » در دسترس نبود، استفاده می كرد).

2-21) فردریك بیتجر[7] (1933- 1874) معمولاً به عنوان « عكاس رادیوگرافی » در خدمت دكتر هایستد بود. بیتجر ( كه در تصویر با علامت صلیب نشان داده شده ) یكی از فارغ التحصیلان سال 1901 از دانشكدة پزشكی هاپكینز بود. شهرت او به عنوان یك معلم فوق العاده شاید بخاطر قابل استناد بودن آموزشهای او به همراه دوستش دكتر ویلیام اسلر[8]، كه در جلو سمت چپ نشسته است، باشد.

2-22) بیتجر كه دانشجوی جراحی بود برای « مراقبت از اتاق اشعة ایكس  » تعیین شده بود. او بعد از بازگشت از آلمان، وقت زیادی صرف كار در آزمایشگاه اشعة ایكس  كرد و به همین دلیل در سال 1902 بعنوان « عكاس تجربی » در بیمارستان جان هاپكینز معروف شد.

 


[1]Dr. F.C. Shattuck

[2] George Phahler

[3] Charles Lester Leonard

[4] Presbyterian Hospital of NYC

[5] Dr. Haisted

[6] Johns Hopkins Hospital

[7] Frederick Baatjar

[8] Dr. William Osler

نظرات

ارسال نظر

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

ما را از نظرات خود مطلع نماییدتماس با ما

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات