اسلایدر

بلاگ

پهلوان شنبه 20 فروردین 1384 06:04 ق.ظ

در حدود صد سال پیش اشعة ایكس در آزمایشگاه بوجود آمد و در موارد بسیار گسترده ای كاربرد پیدا كرد‌ و این یك پیشرفت و جهش فوق العاده شگفت انگیز به شمار می آمد. در آخرین هفته های سال 1895كه  رونتگن به طور رسمی تولید آن را اعلام كرد، روزنامه ها، مجلات و ژورنال های حرفه ای سراسر دنیا توضیحات دقیقی از این اشعة مرموز همراه با دستورالعمل مشروح جهت تولید و استفاده از آن می دادند. در فوریة سال 1896 اكثر مراكز شهرها و شهرستان های آمریكا شاهد برگزاری اولین نمایش هایی از این « نور جدید » بودند. در مدت یك سال كاربرد اشعة ایكس در تشخیص و درمان بیماری ها شاخة جدیدی در علم پزشكی به وجود آورد.

 

در حقیقت نگرش عمومی و واكنش افراد متخصص آن عصر نسبت به اشعة جدید تمام تاریخچة پرتونگاری پزشكی را به ما می نمایاند. این برای اولین بار در مسیر علم پزشكی بود كه یك دستگاه الكتریكی پیچیده، رابطة عاطفی ای بین پزشك و بیمار ایجاد میكرد. سؤالات گوناگونی بود كه بایستی به آنها پرداخته می شد: چه كسی این ماشین را به كار خواهد گرفت؟ آن شخص چه نوع آموزشی نیاز خواهد داشت؟ چه كسی بایستی برای این تجهیزات هزینه میكرد؟ ویا چه کسی می توانست با دیدن عكسهای رادیولوژی در مورد نحوة درمان بیمار تصمیم گیرد؟ وقایعی كه در مورد رادیولوژی در آن سالها روی میداد به عنوان خط مشیی برای علم پزشكی در آن سالها به كار گرفته شد. اینكه چه هزینه ای و چه تكنولوژیی و چه حوزه و قلمروی حرفه ایی و... در زمینة اشعة ایكس مورد نیاز بود اولین سؤالاتی بودند كه در پایان این قرن ( قرن نوزدهم ) توسط مردان و زنانی كه خود را « پیشگامان رادیولوژی » میدانستند مطرح بود.

 

هنگامی كه دسترسی به تجهیزات مورد نیاز به راحتی ممكن شد پرتو نگاری ( رادیولوژی ) یكی از اولین رشته های پزشكی بود كه استفادة روز افزونی از عكس های رادیولوژی در آگهی ها، متون تخصصی و كارهای كلینیكی کرد. ما خیلی خوش شانسیم كه منبعی از اسناد تصویری از آن سالها داریم.

نظرات

ارسال نظر

نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

ما را از نظرات خود مطلع نماییدتماس با ما

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات