تماس با من

فیزتک

فیزیک و تکنولوژی

ابراهیم پهلوان ۲۵ بهمن ۸۸ ، ۰۵:۵۹ ۳ نظر بازديد: ۵۷
ستوانیکممی‌گویند و شنیده‌ایم که حافظه تاریخی مردم ما ضعیف است و زود لطماتی را که در اثر اشتباهات گذشته خورده‌ایم فراموش می‌کنیم. چه خوب بود تاریخ نگاران، درباری نمی‌بودند و آنچه به ایشان دیکته می‌شد را نمی‌نگاشتند. پس کاش مردم نیز به وقایع نگاری می‌پرداختند تا آنچه را که در آینده بر سرشان می‌آمد به دیگران نسبت نمی‌دادند و به اصطلاح فرافکنی نمی‌نمودند.

در روزگاری که ما در آن عمر سپری می‌کنیم شاهد تغییر و تحولات چشم‌گیری در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، علمی و ... هستیم. طرح‌ها و برنامه‌های گوناگونی (بطور گونی گونی) در برهه‌های زمانی مختلف بطور مقطعی و ضربتی پیاده می‌شوند و آنچه را پیش از این تجربه نکرده‌ایم را به بوته‌ی آزمایش می‌گذارند تا (شاید) نتیجه‌ی مطلوب حاصل شود.

در زیر به ذکر چند نمونه بسنده می‌شود:

در عرصه‌ی اقتصاد، طرح خوشه بندی (طبقاتی) خانوارها و گام نهادن بسوی هدفمند ساختن یارانه‌ها. سهمیه‌بندی سوخت مصرفی خودروها.

در عرصه‌ی اقتصادی، اجرای طرح امنیت و مبارزه با اشرار خیابانی و اصلاح الگوی پوشش افراد جامعه.

در عرصه‌ی علمی، تصویب قوانین و لحاظ مجازاتهای تعزیری جهت منع استفاده از القاب و عناوین خاص قشر تحصیلکرده همچون مهندس، دکتر و پرفسور.

در عرصه‌ی سیاست، پالایش و تصفیه‌ی همه جانبه‌ی ارکان نظام و حرکت بسوی داشتن طیفی تک‌فام و یک دست.

خبرها و اظهار نظرات بعضی مسئولین نیز نوید اتفاقات نویی را در آینده می‌دهد، منجمله حذف چند صفر بی‌ارزش که به اسکناس‌های درشتمان ارزش واهی و پوچ داده‌اند. تصویب قانونی برای افزایش حقوق سربازان وظیفه نیز یکی دیگر از مواردی است که اجرایی شدن آن را در یکی دو سال آینده خواهیم دید. ان‌شاءالله

هر یک از تغییر و تحولات مذکور راه را برای داشتن آینده‌ای روشن هموار می‌سازند. منتها در این بین این ماییم که چون موشی آزمایشگاهی بایستی تاوان چنین حرکات نو و انقلابی را بدهیم. «ما» که می‌گویم منظورم بچه‌های دهه‌ی 57 تا 67 است. مایی که نوزادان انقلاب و جنگ هستیم. پیک جمعیتی جوان را فرزندان این دهه به دوش می‌کشند. ما مرز انقلاب‌های فرهنگی و سیاسی و تکنولوژیکی بودیم. بیکاری در این نسل است که بیداد می‌کند. حرف از «افزایش سن ازدواج جوانان، صحبت از تجرد ماست. طرح‌های اصلاح سیستم آموزش و پرورش (نظام قدیم به جدید) روی ما آزمایش شد. حتی این ما بودیم که بعضاً کنکور پیش‌دانشگاهی دادیم! دانشگاه آزاد و امثالهم با حضور ما رونق گرفتند. کلاسهای کنکور و موسسات آموزشی را متولدین این دهه تغذیه کردند.

خب، نسل سوخته که می‌گویند همین نسل است و بس. گو اینکه پدران و فرزندان ما نیز عنوان «نسل سوخته» را به خود نسبت داده و خواهند داد!

سرکار استوارپیونشت: 

صفرها و ستاره‌ها؛ معادل طرح حذف صفرهای اسکناسها کاری در دست است تا ارزش مدارک تحصیلی را نیز واقعی سازند! خبر ناخوشایندی است برای سربازان آینده. تا به امروز به مدرک فوق لیسانس درجه‌ی ستوانیکم و لیسانس ستواندوم می‌داند که شانه‌های ایشان را با سه ستاره و دو ستاره‌ی درخشان مزین می‌ساخت. حال که صحبت از پرداخت حقوق منصفانه‌ای به این قشر شده است می‌خواهند با تنزل درجه‌ی ایشان صرفه‌جویی اقتصادی کنند! فکر اینکه به دکتر و فوق لیسانسمان درجه ستوان سه بدهند و به لیسانس درجه استواری آزار دهنده است. 

نظرات (۳)

 • جواد علیرضا

  ۰۵ اسفند ۸۸ ، ۱۶:۱۰

  آپ کن دیگه
  پاسخ:

  ۰۵ اسفند ۸۸ ، ۱۶:۱۰

  کار سختی ازم خواستی... ولی چشم
 • جواد علیرضا

  ۲۵ بهمن ۸۸ ، ۰۹:۳۱

  نظر قبلیه من بودم ابراهیم جون
  پاسخ:

  ۲۵ بهمن ۸۸ ، ۰۹:۳۱

  OK! Javad joon. Hope to be successful
 • Unknown

  ۲۵ بهمن ۸۸ ، ۰۹:۳۰

  «افزایش سن ازدواج جوانان، صحبت از تجرد ماست. طرح‌های اصلاح سیستم آموزش و پرورش (نظام قدیم به جدید) روی ما آزمایش شد. حتی این ما بودیم که بعضاً کنکور پیش‌دانشگاهی دادیم! دانشگاه آزاد و امثالهم با حضور ما رونق گرفتند. کلاسهای کنکور و موسسات آموزشی را متولدین این دهه تغذیه کردند. آخ گفتی ما نسل سوخته نیستسم نسلی هستسم که نمیتونم تو جمع بگم
  پاسخ:

  ۲۵ بهمن ۸۸ ، ۰۹:۳۰

  از تایید مطلب ممنونم این حجب و حیات ما رو کشته جواد جون

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

ما را از نظرات خود مطلع نماييدتماس با ما